Tři roky paleo

Už jsou to tři roky, co jsme se s přítelem (dnes manželem) začali stravovat podle zásad paleo stravy, a já bych se s vámi nyní ráda podělila o to, co nás na naší cestě potkalo. Snad bude naše zkušenost pro někoho inspirací, že i v dnešní době se dá stravovat přirozeně bez nutnosti pojídání potravin vyráběných v továrnách.

Netvrdím, že to bylo od začátku snadné, jsme ale rádi, že jsme do toho šli, a rozhodně se nechystáme přestat. Mohu za nás oba prohlásit, že nám nechybí průmyslově zpracovávané potraviny, alkohol, mléčné výrobky, obiloviny ani luštěniny. Naopak jsme díky paleo stravě objevili spoustu nových potravin a chutí a opravdu si to užíváme. I když se může zdát, že paleo strava člověka omezuje, my se rozhodně nijak omezeni necítíme, právě naopak. Paleo nám přineslo svobodu v jídle, nemusíme počítat kalorie nebo hlídat množství snědeného jídla a přesto víme, že nám nehrozí přibírání na váze, které nás dříve trápilo. Přípravu veškerého jídla již bereme jako běžnou součást života, zvládli jsme měsíc cestování po USA i uspořádat svatbu. Nejbližší okolí se již se změnou také smířilo, dokonce se nás už snad ani nebojí pozvat na návštěvu :-).

Rok první: ve znamení změny

O prvním roce našeho paleo stravování a změnách, které s tím byly spojeny, jsem již dříve psala v samostatném článku První rok na paleo stravě, proto se jím zde teď nebudu více zabývat a zaměřím se spíše na to, co následovalo potom. Stručně řečeno jsme na začátku od základu změnili způsob vaření, nakupování, vybavení kuchyně a celkově začali k jídlu jinak přistupovat. K tomu jsme významně obohatili naši knihovničku a nastudovali množství literatury. Postupně jsme si našli svůj styl, který nám vyhovuje, vytvořili určitý denní režim a nastřádali pestrou zásobu různých receptů.

Záměrně jsem napsala „svůj styl“, protože nikde není řečeno, jak přesně má paleo strava vypadat. Základ je jasný: jíst pro člověka přirozené potraviny, ale jak s tím dále naložíte, je na vás. Jsou lidé, kteří se drží pravidel Whole30 365 dní v roce a já je upřímně obdivuji. Pokud člověk usiluje o dlouhodobě udržitelný způsob stravování, je podle mě nejdůležitější, aby se necítil nijak omezován a tedy spíše na dietě. U mě a partnera každá dieta vždy ztroskotala na naší vášni pro čokoládu a další sladkosti. I na paleu si tak občas dopřejeme nějaké to sladké potěšení. Tím, že je vše ze základních (paleo) surovin, si to nijak nevyčítáme.

Rok druhý: ladíme a cvičíme

Po prvním roce na paleo stravě, kdy jsme se už ustálili, jsme ani nečekali, že by nás ještě mohly potkat nějaké větší změny. Něco málo se však ještě našlo. Co se stravy týče, konečně se nám začalo dařit trávit méně času v kuchyni. Podle mě je více času stráveného v kuchyni jeden z hlavních problémů většiny lidí při téměř jakékoli snaze o změnu stravovacích návyků. I já měla ze začátku pocit, že vařím denně, a i když mě vaření baví, někdy jsem toho měla vážně dost. Časem se to zlepšilo, když jsem se naučili vařit jednoduchá jídla ve větším množství, nejradši máme ta, která jen strčíme do trouby nebo pomalého hrnce a nemusíme se o ně starat.

Po cca roce a půl na paleo stravě jsem se pak rozhodla navštívit paleo kliniku v Praze a probrat svůj životní styl s odborníkem, konkrétně Annou Jermářovou. Mimo jiné jsme s Aničkou řešily možnost výskytu potravinových intolerancí. Ačkoli jsem žádné pozorovatelné problémy nikdy neměla, nechala jsem si test přeci jen udělat. Náhodou mi totiž zrovna v té době kamarádka vyprávěla příběh své kamarádky, která se delší dobu snažila bez úspěchu otěhotnět, dokonce měla za sebou i dva pokusy o umělé oplodnění a stále nic. Po druhém pokusu u ní našli intoleranci na lepek, o které do té doby neměla ani tušení a která pravděpodobně bránila početí. Lepek vysadila a miminko se zadařilo přirozenou cestou. Mně v testu vyšlo, že mám mimo jiných silnou intoleranci na kešu a para ořechy, což mě docela mrzelo, byla jsem zvyklá si je dopřávat a navíc jsme v té době objevili kešu máslo. Na půl roku jsem kešu úplně vysadila a nyní si je dávám jen opravdu výjimečně. Zjistila jsem díky tomu, že základ většiny nabízených raw zákusků v pražských cukrárnách tvoří právě kešu ořechy, takže jsem do některých úplně přestala chodit, což mi určitě neuškodí. :) Taky jsme doma dali větší prostor i jiným ořechům, dříve jsme jedli především právě kešu, mimo jiné proto, že jsou nejlevnější.

Výsledky testu intolerancí

Jednou z otázek, které se často objevují při zmínce o naší stravě, bývá „A co teda pijete?“. Je až zarážející, kolik lidí si neumí představit pít čistou vodu z vodovodu. My si kromě ní začali pochutnávat také na kávě. Postupně jsme se od rozpustné kávy ze supermarketu s mlékem a cukrem propracovali až k čerstvě pražené doma mleté filtrované kávě. Nejvíce nám vyhovuje způsob přípravy přes dripper a káva z oblasti Střední Ameriky, ideálně z pražírny doubleshot.

Když už jsme měli stravu vyřešenou k naší spokojenosti, rozhodla jsem se přidat také nějaký pohyb. Vrhla jsem se do toho hned 1. ledna 2016 a celý rok pak pro mě byl hlavně ve znamení cvičení (partner cvičil již dříve). Ze začátku jsem se chvíli hledala, zkoušela jsem různé typy cvičení doma a do toho pravidelně navštěvovala hodiny jógy. Nakonec jsem se v polovině dubna našla ve cvičení s kettlebell, když jsem absolvovala seminář KB5 Simple & Sinister. Nejdřív jsem cvičila pouze doma a když mi get-up a obouruční swing začaly být málo, zapsala jsem se na začátku července do Funkčního tréninku. Pod vedením zdejších zkušených trenérek jsem se postupně i přes měsíční výpadek propracovala k 16 kg get-upu, 28 kg obouručnímu swingu, 20 kg jednoručnímu swingu, 10 klikům na zemi a dalším výkonům, ze kterých mám radost a které mě motivují k dalšímu cvičení. Moc děkuji, dámy. ;-) Cvičení s kettlebell jsem po celou dobu stále kombinovala s pravidelnou jógou, která mi pomáhá zůstat flexibilní.

Naše domácí výbava: 8 12 16 20 24 a 32 kg

Dobře jíme, poctivě cvičíme, je tedy ještě něco, co bychom měli řešit? Za mě je to další chemie, kterou do sebe člověk dostává v podobě léků a různé kosmetiky. U nás doma se obecně snažíme užívat léků minimum, obvykle jen ve stavu nouze a rozhodně ne dlouhodobě. Kromě toho jsme se začali poohlížet také po přírodní kosmetice. Zjistili jsme, že nabídka přírodních mýdel je poměrně bohatá a stávají se docela populární. Na vlasy pak používáme šampuky od značky Lush, které nám opravdu vyhovují. Já si dále pořídila od stejné značky i řasenku. Postupně teď také testujeme i různé deodoranty.

Rok třetí: a jede se dál

Po dvou letech paleo stravování už nebylo z našeho pohledu potřeba nic moc měnit. Samozřejmě dál přidáváme nové recepty, obzvlášť pyšná jsem na sušenky, které byly to poslední, co nám na paleu trochu chybělo (jen co se nám je povede vyfotit dřív, než je sníme, zveřejním recept).

Jedinou větší novinkou ve stravování bylo přerušované hladovění, které jsem začátkem loňského roku chvíli držela. Konkrétně jsem zkoušela systém 16 : 8 a musím říct, že mi tento styl velmi vyhovoval a chystám se k němu v blízké době vrátit. Bavilo mě, že se mohu pořádně najíst a zároveň jídlem netrávím tolik času. Pro více informací o přerušovaném hladovění / půstu doporučuji přečíst článek Justýny Mackové: Mé tělo není odpadkový koš! Jak na zdravou stravu a hezkou postavu? (2).

Na závěr budu trochu osobní, protože co se v loňském roce u nás hodně změnilo, byla naše rodinná situace. Jak jsem již naznačila v jednom z předchozích příspěvků, začátkem léta jsme se vzali. První půl rok jsme tak dost času věnovali plánování a přípravám svatby. Co se jídla týče, měli jsme mimo jiné vepřovou kýtu, kuřecí na grilu, spoustu zeleniny a ovoce a luxusní mrkvový svatební dort, takže jsem jako novomanželé rozhodně nestrádali. Samozřejmě jsme si dopředu vyslechly poznámky typu „na váš paleo dort není nikdo zvědavý“, ale nakonec byli všichni spokojení a konkrétně dort chutnal úplně všem.

Další velkou, přímo obrovskou, změnou pak bylo na začátku října narození našeho malého Ríši, který nás teď plně zaměstnává a dělá nám velkou radost. :) Co se stravy týče, jsem opravdu ráda, že jsme si ji vyřešili ještě před příchodem miminka. Nemusela jsem tak řešit změnu stravování ani během těhotenství ani při kojení, nemusíme přemýšlet, zda jídlo domácí nebo ze skleničky, protože vaření je pro nás samozřejmostí. Nyní si užíváme našeho drobečka a nemůžeme se dočkat, až si začne společně s námi pochutnávat na opravdovém jídle.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*