Strava

Ať už se snažíte úspěšně zhubnout, udržet si zdravou váhy nebo o zdravý životní styl, vše začíná u vašeho jídelníčku. Zde je pár obecně platných doporučení pro změnu/úpravu stravovacích návyků.

Najděte si svou vlastní cestu
Najděte si způsob stravování, který vám bude vyhovovat. Já i můj partner jsme se našli v paleo stravě, které je převážně věnován tento blog. Oba jsme přesvědčeni, že je to ta jediná správná cesta, i přesto ale chápu, že ne každému vyhovuje a je schopen/ochoten se takto stravovat. Pokud byste něco měli dělat s nechutí, nemá to cenu, stejně to nevydržíte. Každý jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného. Konečně, je to vaše tělo a vaše volba, jak s ním naložíte.

Jezte pouze opravdové jídlo
Snažte se vybírat pouze z opravdového jídla, tedy jídla, které nebylo průmyslově zpracováno. Nezaplácávejte se prázdnými kaloriemi, jako jsou například sladkosti, které sice mají vysokou energetickou hodnotu ale jsou velmi chudé na živiny potřebné pro naše tělo (tuky, bílkoviny a sacharidy), takže vás nezasytí.
Více o opravdovém jídle.

Informujte se
Čtěte pozorně složení nakupovaných potravin a najděte si dostupně informace o obsažených látkách. To, že reklama a velký nápis na produktu tvrdí, že výrobek neobsahuje barviva, vůbec neznamená, že neobsahuje nějaké jiné svinstvo (omlouvám se za ten výraz, lepší mě nenapadl). Zjistěte si, co doopravdy jíte.
Jako základní literaturu doporučuji knihy Dallas a Melissa Hartwigovi Jídlo na prvním místě, Jan Melvil Publishing: Brno, 2014 a Mark Sisson Primal Blueprint – Přeprogramujte své geny pro optimální váhu, dokonalé zdraví a neomezenou energii, Blue Vision, 2014.

Piště si
Při vašem snažení vám může pomoci, když si budete zapisovat, co vše jste za den snědli a jaký mělo vaše jídlo obsah živit. Stačí pár týdnů a získáte velmi dobrý přehled o tom, co jíte. Jako vhodnou aplikaci pro zaznamenávání doporučuji například STOBklub, který je v češtině.

Používejte vlastní hlavu
Přemýšlejte o tom, co děláte a proč to děláte. Neřiďte se jen náhodnými radami svých známých. I zde platí, že každému z nás vyhovuje něco jiného.

Vyzkoušejte Whole30
Whole30 je 30tidenní program, díky kterému si upravíte své stravovací návyky. Sama jsem jím prošla již dvakrát s půlročním odstupem a pokaždé mi moc pomohl.
Více o tomto nutričním restartu.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*