Projezte se k novému tělu

Po čase jsem obohatila svou knihovničku, a to o knihu Projezte se k novému tělu (Aneb hladovění nikam nevede). Přečetla jsem ji téměř jedním dechem, jak jen mi to lezoucí prcek, péče o domácnost a částečný úvazek dovolily. Koupě rozhodně nelituji, opět jsem se dověděla něco nového a některé nabité informace rozhodně hodlám zavést do praxe.

Jedná se o druhou knihu na podobné téma autorů publikace Co vám výživoví poradci neříkají? (Protože to nevědí). Zaměřuje se především na úspěšnou strategii hubnutí a témata s tím související, jako je fungování metabolismu nebo vliv psychiky, genetiky a hormonů. Přestože autoři nijak zvlášť nefandí paleo stravování, na základních principech, jako je například vyřazení průmyslově vyráběných potravin, zařazení více bílkovin či silový trénink, se shodujeme. Vlastně musím uznat, že se asi nedá nesouhlasit s názorem, že paleo není úplně pro všechny. Jsou lidé (jako například já a naštěstí i můj manžel), kterým perfektně sedne a nemají problém se ho navždy držet, znám ale i spoustu lidí, kteří by při dodržování paleo zásad stravování natolik trpěli, že by dříve nebo později selhali a snaha tento životní styl dodržovat by tak pro ně ve výsledku mohla mít spíše negativní účinek. Každému prostě vyhovuje něco jiného a je třeba tomu přizpůsobit svůj životní styl, aby pro nás byl dlouhodobě udržitelný.

Hlavní poselství knihy vidím v tom, že diety a hladovění (až na to přerušované) nikam nevedou, což je doplněno rozumným vysvětlením, proč tomu tak je. Co se mi pak hodně líbilo, je doporučení zavádět při hubnutí pravidelné pauzy. S touto myšlenkou jsem se zde setkala vůbec poprvé a dává mi to smysl. Podle mě je to stejné, jako když chodíte do práce, člověk vydrží pracovat na maximum i několik měsíců v kuse, postupně se ale výkonnost snižuje a potřebujeme dovolenou tzv. na zotavenou, po které se výkon opět zvýší. Z dalších doporučení bych vypíchla ještě stanovovat si jen malé cíle, kterých je možné dosáhnout v krátkém časovém horizontu a motivují nás tak k dalšímu úspěchu, namísto dlouhodobých cílů typu „shodím 30 kg“. Další důležitou radou je pak podle mě zavádět změny postupně, nesnažit se všeho dosáhnout najednou. Autoři uvádějí, že na základě provedených studií trvá zavedení nového zvyku průměrně 66 dní, tedy přibližně dva měsíce.

Kniha dále obsahuje dvě bonusová témata, ve kterých se autoři zabývají dvěma současnými populárními trendy ve stravování: IIFYM a IF. IIFYM (z anglického If It Fits Your Macros) je v principu vlastně docela zajímavá záležitost, snadno se však může zvrtnout a není tak vhodný především pro začátečníky. IF (Intermittent Fasting, česky přerušované hladovění nebo přerušovaný půst) je poměrně populární také mezi zastánci paleo stravování a doporučují ho i autoři publikace. I zde ale platí, že nemusí sedět každému. Mě osobně tento styl vyhovoval, s malým miminkem a jeho proměnlivým denním režimem ale nebylo příliš možné držet nějaká okna, možná se k němu tedy vrátím později.

V závěru knihy dále naleznete 30 „zdravých“ receptů. Ty až na pár výjimek obsahují ovesné vločky, takže nic pro nás paleo jedlíky.

Obsah publikace.

Podrobnosti:
název: Projezte se k novému tělu
podnázev: Aneb hladovění nikam nevede
autoři: Pavel Walek, Josef Tóth
rok vydání: 2017
počet stran: 268
ISBN: 978-80-901714-2-8
URLhttp://www.fitstore.cz/akcni-zbozi/projezte-se-k-novemu-telu–aneb-hladoveni-nikam-nevede/

Bonus
Jako bonus ke koupi knihy je možné si zdarma stáhnout e-knihu s názvem Jak získat břicho snů. Zde naleznete informace o ukládání tuku v oblasti břicha a dalších „problémových“ partiích, proč nás tolik trápí a jak s ním bojovat. Zjistíte mimo jiné, že nejste rozhodně jediní, komu při snižování hmotnosti jako první hubne obličej a hrudník, což je s prominutím pěkně na houby, ale budiž nám alespoň malou útěchou, že to tak má většina z nás. Zároveň jsou zde opět shrnuty některé důležité informace ze samotné knihy Projezte se k novému tělu týkající se právě břicha. E-kniha obsahuje také konkrétní doporučení na cvičení zahrnující komplexní cviky na celé tělo či tzv. střed, protože jak nejen autoři vysvětlují, žádné cviky na břicho neexistují a cvičit pouze izolovaně břišní svaly nedává smysl, přestože tomu stále spousta lidí věří.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*