Primal Blueprint

Primal Blueprint

Kniha s podtitulem Přeprogramujte své geny pro optimální váhu, dokonalé zdraví a neomezenou energii přináší podrobné představení primal životního stylu. Ten se od paleo stylu liší především zařazováním i vybraných mléčných výrobků s vysokým obsahem tuku a také zaměřením se nejen na stravu ale i na pohybovou aktivitu.

Pokud máte za sebou Jídlo na prvním místě, v Primal Blueprint se toho již ohledně stravy příliš nového nedovíte. Rozdílný je spíše způsob vysvětlení jednotlivých pravidel. Mark Sisson se více zaměřuje na rozdíl mezi tím, jak jedli a žili naši předci v pravěku, a moderním životním stylem. S tím souvisí vedle jídla i cvičení a celkový životní styl. Autor radí, abychom svůj život celkově co nejvíce přiblížili životu našich předků. Samozřejmě nás nenabádá, abychom zahodili své iPady a neposílá nás zpět do jeskyně. ;-) Jde o to naučit se v moderním světě nezapomínat na naši přirozenost. Co se týče sportu, je pro nás dle autora nejpřirozenější častá chůze střídaná krátkými sprinty (naši předci museli občas honit kořist nebo utíkat před predátory) a občasné zvedání těžkých věcí. Tento přístup se mi docela líbí, sama se momentálně učím zvedat ty těžké věci.

Kniha Primal Blueprint byla mou druhou paleo publikací, se kterou jsem se setkala (první jsem četla Jídlo na prvním místě).  Obě knihy jsem měla nejprve pučené z knihovny a na rozdíl od Jídla na prvním místě jsem si Primal Blueprint nakonec domu nekoupila. Možná je to jen chybou českého překladu, ale kniha mi nepřišla příliš čtivě napsaná. Jak jsem již zmínila výše, ohledně stravy se zde příliš nového nedovíte. Navíc osobně uznávám paleo styl bez mléčných výrobků. Ve výsledku jsem sice ráda, že jsem knihu četla, neplánuji to již ale opakovat, takže se bez ní ve své knihovničce obejdu. Oproti tomu k většině dalším paleo publikacím se občas vracím.

Obsah publikace.

Podrobnosti:
název: Primal Blueprint
podtitul: Přeprogramujte své geny pro optimální váhu, dokonalé zdraví a neomezenou energii
autor: Mark Sisson
rok vydání: 2014
počet stran: 432
ISBN: 978-80-87672-16-7
URLhttp://bluevision.cz/primal-blueprint/

Leave a comment

Your email address will not be published.


*