Pomazánka ze slunečnicových semínek

pomazánka ze slunečnicových semínek 1

Nedávno se mi při pátku nechtělo moc vyvařovat a v lednici jsem našla jen zbytek semínkového chleba. Okamžitě jsem dostala chuť na nějakou pomazánku. Ani nevím, proč jsem si usmyslela, že ji vyrobím ze slunečnicových semínek. :-) Každopádně semínka jsem okamžitě namočila a začala vymýšlet pomazánku. Nakonec vznikl níže uvedený recept na jednoduchou a chuťově velmi dobrou pomazánku.

Z receptu mám opravdu radost, pomazánku ze slunečnicových semínek jsme od té doby měli doma již několikrát a měla úspěch i u (nepaleo) návštěvy. Výborná je jak na nějakém zdravém chlebu či krekru nebo jen tak se zeleninou. Vychutnat si ji navíc může opravdu každý, pokud místo majonézy dáte do pomazánky olivový olej (samozřejmě extra panenský za studena lisovaný), je vhodná i pro zastánce raw (syrové) stravy. ;)

Co budeme potřebovat:

 • 1 hrnek slunečnicových semínek, ideálně namočených pár hodin nebo přes noc,
 • 1 menší cibule,
 • 1 stroužek česneku,
 • 2 lžíce majonézy nebo olivového oleje,
 • 1/2 lžíce citrónové šťávy,
 • 1 lžička soli,
 • špetka pepře.

Postup:

 1. semínka scedíme a rozmixujeme společně s cibulí a česnekem, doporučuji použít tyčový mixér, zkoušela jsem pomazánku rozmixovat sekáčkem a příliš se nedařilo, tyčový mixér je jistota a měl by to zvládnout opravdu každý, ;)
 2. přidáme ostatní ingredience a vše promícháme.

pomazánka ze slunečnicových semínek 2

2 Comments on Pomazánka ze slunečnicových semínek

 1. Dobrý den, není to docela těžké jídlo – pomazánka ze semínek a k tomu semínkový chléb? Hromada zeleniny je samozřejmost, ale i tak… záběr na trávení?

  • Dobré odpoledne, Jitko, to záleží asi na každém, jak to zvládá. My trávíme s partnerem tuky dobře, takže zvládneme bez problémů dva plátky chleba s touto pomazánkou (k tomu samozřejmě ten kopec zeleniny ;)). Kamarádka (nepaleo) si u nás dala pro jistotu jen jeden chlebíček, má problémy se žlučníkem a ví, že by jí to nemuselo udělat dobře.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*