Plantainy

plantainy

Nejčastější dotaz, který slýchávám v souvislosti s mým vařením, je „Co je to plantain?“. Plantain je druh banánu, který je na rozdíl od známějšího příbuzného výrazně méně sladký. Raději ho ani nezkoušejte jíst syrový, moc dobrý není, chutná jako moučný banán.

Osobně řadím plantainy mezi super potraviny, u kterých jsem velmi ráda, že je znám. Nejčastěji je používám ve sladké kuchyni.

Použití v kuchyni

Používá se především na vaření jako náhrada mouky a pokud je dostatečně zralý, dodá i sladkou chuť. Výborné jsou plantainy na přípravu sladkých pokrmů, například palačinek, lívanců, vaflí nebo jako základ pečených koláčů. Mezi mé nejoblíbenější patří mrkvový, obrácený hruškový, jablkový a přes léto bublanina.

Pro přípravu sladkých pokrmů je dobré nechat plantainy dozrát, dokud nebudou mít žlutou barvu (místy mohou i hnědnout, to je v pořádku). Pokud chcete plantainy dělat naslano, například v podobě chipsů nebo jako chléb, použijte raději ještě zelené plantainy, při zrání dostávají nasládlou chuť.

Nákup a skladování

Plantainy koupíte obvykle nezralé se zelenou slupkou. V ČR se dle mých informací dají koupit v řetězcích Globus, Tesco nebo Kaufland, dále je mívají někteří Vietnamci prodávající ovoce a zeleninu. Průměrná cena se pohybuje kolem 60 Kč/kg, což vychází na cca 20 Kč/ks.

Plantainy se nedají skladovat v mrazáku. Zčernají a konzistencí připomínají gumu. Na výsledné chuti jídla je to také znát.

2 Comments on Plantainy

  1. Čím můžu plantain nahradit?

    • Záleží do čeho. Nechá se koupit třeba plantainová mouka, ale s tou nemám osobní zkušenost. Obávám se ale, že to bude jako snažit se nahradit např. pomeranč, výsledek pak bude vždycky jiný. :/
      Teď jsem koukala a plantainy se dají koupit i na rohlik.cz, pokud u vás rozváží.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*