Paleo New York

Letos koncem léta jsme s partnerem vyrazili za velkou louži a navštívili New York a severo-východ Spojených států (tzv. New England). Ráda bych se s Vámi touto cestou podělila o naše zážitky z New Yorku co se stravování týče. Článek je určen všem, kdo se buď přímo do New Yorku chystají a přemýšlí, jak se stravou, nebo jsou jen zvědaví, jak to může s paleo stravou vypadat v jiné části světa.

O Spojených státech lze obecně říct, že všechno je tu větší a všeho je víc. To pletí nejen o lidech, autech, budovách, vzdálenostech, ale i o jídle. V obchodech zde máte mimo jiné na výběr z většího množství ovoce a zeleniny, k sehnání je zde asi pět druhů banánů, tři barvy mrkve, množství různobarevných řep, žlutá kiwi atd. Stravování dle zásad palea je zde mnohem jednodušší než u nás v Čechách, Američané jsou se zdravou stravou o něco dál než my. Docela často jsme v obchodech naráželi např. na různé datlové tyčky, které pomalu přicházejí i do našich supermarketů, kokosové mléko bylo běžné pomalu jako kravské a při troše štěstí se dala sehnat i zmrzlina.

Kam na jídlo

V New Yorku je dle internetu k nalezení hned několik paleo restaurací. My navštívili tu nejstarší z nich, kterou je  přímo na Manhattanu, na rohu 5. avenue a 14. ulice. Restaurace nabízí vedle stálé nabídky tří jídel i jednu denní specialitu, vše ve srovnání s jinými restauracemi na rozumnou cenu. Dále je v nabídce množství jídla formou bufetu, ze kterého si můžete poskládat vlastní oběd. Hů slouží nejen jako restaurace ale i jako obchod s různými paleo dobrotami včetně různých sladkostí či čokolády.

Za sebe oceňuji už samotný název restaurace obsahující U s kroužkem, které je typické pro češtinu. Docela by mě zajímalo, zda se jedná o náhodu nebo mají zakladatelé něco společného s ČR. :-)

Hůhu-2

Hů zvenku a zevnitř

hu-foodhu-sweet

oběd v Hů: sekaná s rajskou omáčkou a opečenými batáty a ukázka pár sladkostí možných k zakoupení

Přestože je jídlo v Hů na newyorské poměry za rozumnou cenu, pro Čecha zrovna levné není. Dalším místem, kam zajít na jídlo, může být Whole Foods Market, kterých je v New Yorku hned několik. Tento obchod slouží nejen jako klasický supermarket, nabízí také množství čerstvé zeleniny, vařeného masa a dalšího jídla, které si můžete sami vybrat a nandat do krabičky, platí se za váhu.

My chodili do Whole Foods Marketu na Union Square, kde je v patře kavárna nabízející tzv. Mammoth coffee a máslem a kokosovým olejem. My tuto kávu obvykle známe pod názvem buletproof coffee.

whole-foods-marketwhole-foods-market-mammoth-coffee-1

jídlo z Whole Foods Marketu a Mammoth Coffee

Rychlé domácí vaření

Pokud máte na své cestě přístup ke kuchyňce, snadno a rychle se dají připravit např. vejce se slaninou, zeleninou a avokádem.

eggs-bacon

míchaná vejce se slaninou a obřím avokádem

Na rozdíl od ČR se na všech námi navštívených místech v USA dala při troše hledání sehnat slanina bez cukru a bez dusitanů. Mňam! :-)

Káva

Říká se, že v USA nemají příliš dobrou kávu. Podle mě je opak pravdou. Kdo má rád filtrovanou kávu a rád si ji dopřává ve velkém množství, ten si zde přijde na své. „Small coffee“ (malá káva) zde znamená 300 ml a některé podniky tuto velikost ani nenabízejí a mají jen „medium“ a „large“. Vzhledem k tomu, že jsme v New Yorku zažili velmi teplé počasí, ocenili jsme také ledovou kávu s kokosovým mlékem např. ze Starbucksu, který je zde opravdu na každém rohu.

Mlsání

Když je člověk na dovolené, je třeba si dopřát nějaký ten hříšek. :-) My jsme doma na sladké a tak to i díky počasí vyhrála zmrzlina. V podniku Chloe’s na 17. ulici poblíž Union Square točí zmrzlinu vyrobenou pouze z přírodních surovin, především z ovoce a vody, bez mléka, bez lepku, chemikálií atd. Opravdu výborná! A náš tip: můžete si objednat rovnou dvě příchuti najednou do jednoho kelímku. ;)

chloes-ice-cream-shopchloes-ice-cream

Dalších hříchem, který jsme v Americe objevili, byly plantainové chipsy, které zde prodávají vedle pro nás známých bramborových chipsů. Děláme je nyní i doma. Jen co se mi je podaří vyfotit dřív, než je sníme, zveřejním recept.

Kettlebell v New Yorku

Přiznám se, že během pobytu v New Yorku jsme se snažili spíše si užít město a cvičení jsme příliš nedali. Naše oblíbené kettlebell jsme zde však potkali, a to na docela netradičním místě. Místní trhovci je používají jako závaží ke svým stánkům. :-)

union-square-kettlebell-1union-square-kettlebell-2

Cesta Praha – New York

Co se samotné cesty týče, letěli jsme přímým letem Praha – New York se společností Delta Airlains. Cestu tam jsme absolvovali přes den a na jídlo jsme si nemohli stěžovat, k obědu bylo kuře se zeleninou a neustále nám letušky nosily filtrovanou kávu a vodu. Zpátky jsme letěli v noci, takže jsme dostali pouze na začátku letu opět nějaké maso se zeleninou a při přistání „kontinentální snídani“, z té jediné se nedalo sníst nic, ale to už nás tak netrápilo.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*