Můj typický paleo den

Jak žít svůj každodenní život s paleo stravou a nezbláznit se? Jde to, i když máte práci na plný úvazek, koníčky a soukromý život. ;) Ráda bych se s vámi tímto podělila o to, jak vypadá můj běžný den, a ukázala vám, že žít paleo není žádná velká zátěž.

Ráno

Můj všední den začíná kolem šesté ráno, kdy vstanu, provedu ranní hygienu a přesouvám se do kuchyně. Před snídaní ještě vypiji sklenici vody a provedu třikrát pozdrav slunci (sestava z jógy). Snídaně je u nás většinou dle zásad whole30, nejčastěji máme míchaná vajíčka nebo volská oka s čerstvou zeleninou a porcí tuku v podobě 1/2 avokáda, olivového oleje nebo hrsti oříšků či semínek. Přibližně jednou týdně vyměníme vajíčkovou snídani za něco sladkého, jako vafle, nudle s mákem nebo tapiokový pudink.

míchaná vajíčka

Naše nejčastější snídaně

Snídáme s partnerem společně (obvykle si ho musím na snídani vzbudit, vstává cca půl hodiny po mně). Po snídani si vyčistím zuby, obléknu se, sbalím připravenou krabičku s obědem a odcházím do práce směr Hloubětín – Dejvická.

V práci

Do práce přijíždím mezi půl osmou a osmou a odcházím mezi čtvrtou až půl pátou. Mezi jednou a druhou hodinou mívám oběd. Naštěstí máme v práci k dispozici kuchyňku, takže není problém si ohřát donesené jídlo a najíst se v klidu, bez počítače a bez telefonu. Po obědě si obvykle dopřávám svou oblíbenou filtrovanou kávu, kávu kupuji čerstvě praženou, těsně před přípravou namelu požadovanou porci a filtruji přes dripper.

office coffee 1

Vybavení na přípravu kávy v práci: čerstvá káva, mlýnek, dripper a paleo hrnek

Odpoledne

Cestou domů z práce se několikrát v týdnu stavuji na nákupu, většinu běžných potravin jako je maso, vejce, ovoce a zelenina nakupujeme přímo na Hloubětíně v dostupných supermarketech, stáncích a u řezníka. Pokud potřebuji nějaké speciální potraviny, mám už svou naučenou trasu Dejvická – Hradčanská, kde je po cestě CountryLife, Sklizeno a můj oblíbený Vietnamec s ovocem a zeleninou na Hradčanské. Zde seženu plantainy, kokosové mléko, kokosovou smetanu, kokosový olej, tapiokové perly nebo třeba paleo friendly paštiku. Zároveň procházím např. kolem knihkupectví, papírnictví nebo bankomatu. Šikovná cesta. :-)

Většinu dní v týdnu se snažím odpoledne cvičit. V posledních několika měsících nejčastěji s kettlebell a jednou až dvakrát v týdnu jógu. Cvičím jak doma, tak někde v tělocvičně. Za kettlebell chodím do Funkčního tréninku, na jógu do Yogame k Evě Vrbové.

Večer

Cca kolem osmé hodiny společně s partnerem večeříme. Během týdne příliš nevyváříme, nejčastěji máme pečené nebo grilované maso s čerstvou zeleninou, takže nám příprava jídla nezabere více než půl hodiny. Vždy se zároveň snažíme uvařit tak, aby nám každému zbyla porce na druhý den k obědu.

Spát chodím mezi desátou a jedenáctou, snažím se mít alespoň 7 – 8 hodin spánku.

 

4 Comments on Můj typický paleo den

 1. Ahoj, koketuji s paleo stravou a zaujal mě váš článek. Jako z vlastní zkušenosti vím, že je super, když si člověk přeorientuje mysl do režimu, kdy už nemusí pořád jen futrovat přílohy, sladkosti, pečivo, atd. Ale jak je to s kalorickým příjmem, když člověk hodně sportuje? Vím, že knížky jako Jídlo na prvním místě uvádí, že na paleo stravě se kalorický příjem nehlídá, tělo si samo řekne, kdy má hlad a kdy má dost. Mně se ale naopak stává, že ačkoliv nemám na jídlo chuť a snažím se mít tři jídla denně s vyšším obsahem tuků, tak při frekvenci sportování 5x týdně je mi někdy slabo a mám prostě hlad, i když nemám vůbec na jídlo chuť, jestli mi rozumíte :). Co to znamená? Že se tělo s přechodem na jinou stravu ještě nesrovnalo? Nebo že mám zařadit víc sacharidů jako dýně nebo batáty? Nebo víc tuků (připadá mi, že jich jím dost)? Předem díky za odpověď.

 2. Ahoj. :) Pokusím se ti odpovědět na tvé otázky, předem ale hlásím, že nejsem žádný výživový poradce, mluvím hlavně ze své vlastní zkušenosti a zkušenosti dalších paleo lidí kolem mě. Pro další diskuzi se zkus obrátit na FB skupinu Paleo+ Czecho-Slovakia (https://www.facebook.com/groups/paleo.czech/), je zde spousta lidí vzdělaných v oblasti výživy, kteří ti rádi blíže poradí. ;)
  Jednou z hlavních výhod paleo stravy je opravdu to, že člověk nemusí hlídat příjem a počítat kalorie. Jde hlavně o to naučit se poslouchat své tělo. Pokud má tvé tělo hlad, říká si o doplnění živin. Možná by to chtělo zvážit skladbu jídelníčku. Zkus si třeba týden psát, co jíš, a možná budeš překvapená. Já to zkusila a zjistila jsem, že jím tuků stále málo (po všech těch nízkotučných dietách je to pro člověka pořád šok :D) a naopak mám zbytečně moc bílkovin. Sportovcům se pak obecně doporučuje zařadit více sacharidové zeleniny (batáty, dýni, mrkev, řepu atp.), především ve sportovní dny. Ta tři jídla denně také nejsou potřeba. Mně například hodně vyhovoval systém přerušovaného půstu, a to právě v době, kdy jsem hodně sportovala. Podívej se na článek Justýny Mackové pro víc informací: http://www.funkcnitrenink.cz/2016/08/me-telo-neni-odpadkovy-kos-jak-na-zdravou-stravu-a-hezkou-postavu-2/.
  Moc držím palce ve tvé snaze o změnu životního stylu. Vím moc dobře, že to není jednoduché, zvlášť když je na to člověk sám. Kdybys potřebovala někdy podporu, třeba jen morální, klidně napiš na FB. ;)

 3. Zdravím, mám pár dietních omezení (bezmléčné totálně, omezila jsem lepek na minimum). Zaujali mě vaše recepty, už jsem dělala pár věcí a mňam

  Chtěla jsem se zeptat – kam konkrétně chodíte k tomu řezníkovi?
  Mám pocit, že dneska sehnat dobré maso je prostě jak hledat diamanty :-(((

  Jezdím trasu na A do práce, takže Dejvice apod. jsou v pohodě

  Díky!

  • Zdravím, Iveto, jsem ráda, že vám mé recepty chutnají, děkuji za pochvalu. :)
   Co se masa týče, přiznám se, že příliš neřeším nějaké bio / grass-fed apod. Chodím pro maso do řeznictví na Hloubětíně, kde bydlím, nic speciálního na něm není, takže v tomto směru moc neporadím. Čemu se snažím vyhýbat, je maso v supermarketech (kromě Globusu, ten má maso dobré) a masny v nákupních centrech, s těmi nemám dobrou zkušenost.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*