Kettlebell: Simple & Sinister

kettelbell_badge

Zvedání těžkých věcí patří mezi typické paleo / primal pohybové aktivity a doporučuje ho i Mark Sisson. Díky cvičení s těžkými vahami můžete velmi dobře zpevnit a posílit své tělo. Zároveň si ale můžete také pořádně ublížit, pokud nebudete těžké váhy zvedat správně. Jedním ze způsobů, jak se tuto dovednost naučit, je staletími prověřené cvičení s kettlebell – činkou ve tvaru koule s uchem.

Pro začátek vyzkoušejte program Simple & Sinister od Pavla Tsatsoulina. Tento program sestává pouze ze dvou cviků – swing a get-up.  Při správné zátěži a počtu opakování dokážete pomocí těchto dvou cviků zpevnit a posílit celé tělo. Že to zní jako jeden z dalších moderních super programů, kde stačí málo a dosáhnete neuvěřitelných výsledků? Rozdíl je v tom, že cvičení s kettlebell je staré již stovky let. Od konce minulého století, kdy tento cvičební nástroj začal propagovat Pavel Tsatsouline, se díky kettlebell zdokonalují sportovci napříč disciplínami po celém světě. Kettlebell je podle všeho zkrátka jedinečná univerzálně použitelná cvičební pomůcka. Detailně je tento program popsán v knize Pavla Tsatsoulina Kettlebell Simple & Sinister, která vyšla koncem roku 2015 také v češtině.

KB5 Simple & Sinister

Ačkoli je ve výše zmíněné knize pomocí fotografií a popisu znázorněn každý cvik, rozhodně doporučuji zajít si na odborný kurz. Já sama jsem absolvovala seminář KB5.

Cvičení s kettlebell pro začátečníky: S&S

I když se na kurzu nedovíte o moc více, než co je napsáno v knize, přináší jednu výhodu, kterou Vám žádná kniha nedá. Naučíte se zde cvičit pod dohledem odborníků, kteří vám mimo jiné pomohou odstranit chyby, kterých se při cvičení dopouštíte. Věřte mi, určitě se nějaké najdou. ;) O detailním programu semináře se zde nebudu rozepisovat, můžete ho najít přímo na stránkách KB5: http://www.kb5.cz/kettlebells-kb5-minimum/. Za sebe mohu seminář jedině doporučit.

Co se mi líbilo

 • oba trenéři byli příjemní a ochotní, i když z počátku působil jeden z nich lehce nervózně (pravděpodobně se jednalo o jeden z jeho prvních kurzů v pozici trenéra). :-)
 • cvičení ve dvojicích, kdy jeden ze dvojice cvičil a druhý ho kontroloval. S mojí dvojicí se nám podařilo odhalit hned několik chyb, na které bychom každá sama jen těžko přišly.
 • možnost se kdykoli na cokoli zeptat. Některým se tak osvětlily otázky, nad kterými si delší dobu lámali hlavu.
 • ze semináře jsem si kromě nových poznatků a pár modřin odnesla taky letáček se seznamem všech cviků, se kterými jste se na semináři seznámily (vč. cviků z rozcvičky a docvičky). Na letáku je dále odkaz a heslo na stažení dokumentu s podrobnějšími informacemi o celém programu Simple & Sinister.

Co se mi nelíbilo

 • ačkoli jsme byli hned na začátku požádáni, abychom při každém povídání a předvádění trenérů zaujali jednu z tzv. poslechových pozic v sedě nebo v leže, téměř nikdo to nedodržoval. Část ukázek jsem tedy neviděla nebo jen špatně, protože většina lidí zůstávala stát.
 • vzhledem k počtu účastníků (kolem dvaceti) by seminář zasloužil více trenérů. Někteří účastníci potřebovali během cvičení trochu více péče a na nás ostatní se tak často nedostalo.

Dámy, pokud máte pocit, že zvedání těžkých vah je výsadou mužů, tak věřte, že tomu tak není. Svědčí o tom mimo jiné i účast žen na tomto kurzu, byla nás tam asi čtvrtina. Stále se setkávám ve svém okolí s názorem, že ženy by neměly cvičit s těžkými váhami, aby jim nenarostly velké svaly. Toho se ale opravdu nemusíte bát, naše těla nemají dispozice k tomu, aby nám narostly svaly kulturistů. Viděla jsem mnoho opravdu silných žen a na většině z nich byste jejich sílu vůbec nepoznali. Já osobně jsem třeba během KB5 kurzu cvičila některé cviky (mrtvý tah či swing) bez problému s 16 kg a 20 kg kettlebell a určitě bych zvládla i více, přitom na pohled nemám svaly téměř žádné. Ono co si budeme nalhávat, ani na opravdu silných mužích není jejich síla vidět na pohled. Pokud potkáte někoho opravdu namakaného s velkými svaly, můžete si být jistí, že to má buď vyhnané chemií nebo se jedná o dočasný efekt velmi přísné diety a cvičení. Více viz například článek na železná koule.cz nebo přiznání populární Blogilates.

Nyní ale zpět ke kurzu KB5 Simple & Sinister. Ráda bych ještě uvedla pár svých doporučení, pokud se rozhodnete seminář absolvovat, což je jednoznačně mé největší doporučení.

Tipy na kurz KB5 aneb co se v instrukcích nedovíte

 • Na seminář si doporučuji vzít dlouhé kalhoty. Podlaha v tělocvičně je sice hodně odolná, aby přežila případné pády činek, snadno si o ni ale odřete kolena.
 • Pokud máte doma potítka, rozhodně si je přibalte, určitě je využijete. Ne že byste se nějak extra zpotili, to ani ne, ale 8 kg kettlebell vám při get-upech bez ochrany může pěkně vybarvit ruce. Moje jsou momentálně žluté, jestli se modřiny ještě vybarví, bude ze mě šmoulinka. :-)
 • Dámy, pokud máte ve zvyku vyčesávat si vysoký drdol, tak doporučuji to nedělat nebo počítat s tím, že ho budete muset na chvíli sundat. Při svatozáři s kettlebell vám může dost překážet, prodloužíte si cestu svatozáře a cvičení si výrazně ztížíte.
 • Během kurzu se dozvíte spoustu nových užitečných informací, z nichž přirozeně značnou část zapomenete, než dojdete domu. Máte tedy dvě možnosti: buď si budete během semináře vše zběsile zapisovat nebo (což byla moje volba) se budete v klidu soustředit na cvičení a pořídíte si zmíněnou V knize je prakticky vše, co se dovíte během semináře, plus jsou zde nafocené a popsané jednotlivé cviky. knihu Pavla Tsatsoulina. kettlebellsJediné, na co jsem zatím narazila, že zde není příliš vysvětleno, je přechod při get-up ze sedu do kleku. Tak tedy pro připomenutí: pokrčit nataženou nohu patou k rozkroku, nadzvednout zadek a nohu provléct pod tělem do kleku.

Tak tedy já mám základy cvičení s kettlebell za sebou, potřebnou literaturu pořízenou a nyní nezbývá než pořídit ty správné velikosti a začít cvičit. Vzhledem k tomu, že jsem nedávno objevila také kouzlo jógy, bude pro mě Simple & Sinister doplňkový program, plánuji během týdne střídat jógu a cvičení s kettlebell a k tomu přidat alespoň jeden den volna. Pro začátek si budu trénovat get-up s botou pro nacvičení jednotlivých pohybů, poté se vezmu 8 kg kettlebell, pro swingy si zatím půjčím od partnera 16 kg kettlebell, on už ji nepotřebuje. Do budoucna bych ráda zvládla cíl get-up s 16 kg a jednoruční swing s 24 kg. Už se moc těším!

Nechť nás provází síla ruské kettlebell! (Pavel Tsatsouline)

4 Comments on Kettlebell: Simple & Sinister

 1. Ty ses teda do toho pustila :) pěkný článek, to já jsem se svým 4kg miláčkem asi k smíchu :D

  • Na semináři jsem rychle pochopila, že 8kg kettlebell je minimum. Třeba na mrtvej tah si v klidu půjčím Fandovu 24-kilovou. :-)
   Jinak děkuju za pochvalu. ;)

 2. Tak si asi zatím pořídím aspoň tu knížku a zkusím to taky :) Kolik tak stojí ten kettlebell?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*