Jablečné pyré

V létě 2015 jsme měli možnost s přáteli pár dní cestovat autem po Norsku. Naše cesta se trochu nečekaně předčasně stočila do Švédska, na což jsme nebyli úplně připraveni.

svedsko-2015-1 svedsko-2015-2

vlevo moje maličkost u typické severské dopravní značky (inu jiný kraj, jiná fauna), to, co držím v ruce, není naše ošklivé dítě, ale batoh ve tvaru mistra Yody (jinak jsem téměř normální);
vpravo pan los – tváří se přísně, ale jak si dával jablíčka z ruky :-)

Nejen, že jsme neměli ani malý slovníček, hlavně jsme neměli představu o místních dobrotách. Hned jsem tedy zalarmorvala kamarádku, která už ve Švédsku byla. Ta mi zkušeně poradila mimo jiné kromě obecně známých švédských kuliček tzv. äppelmos, což je v podstatě naše jablečná přesnídávka. Ve Švédsku si ji dopřávají nejen malé děti, dá se koupit mnoho značek, velikostí a příchutí. Většina je sice doslazovaná cukrem, při troše snahy se dá ale najít i bez něj.

Vůbec nechápu, proč se u nás tahle dobrota považuje za jídlo pouze pro děti a dospělí si ji většinou dopřávají spíše tajně. :-) My si doma rozhodně občas rozmixovaná jablíčka dáme, hlavně na podzim, kdy je přebytek domácích jablek a nestíhají se sníst. Moc dobré je jen tak na lžičku nebo se dá použít při pečení do koláčů. ;)

appelmos-2

Co budeme potřebovat:

 • 2 kg jablek,
 • 1/2 hrnku vody,
 • 2 lžíce citrónové šťávy,
 • 4 lžíce přepuštěného másla,
 • 1/2 lžičky soli,
 • skořice.

Postup:

 1. jablka zbavte jádřince a nakrájejte na silnější plátky, můžete je i oloupat, ale není třeba,
 2. předehřejte troubu na 220°C,
 3. vyskládejte jablka rovnoměrně na plech nebo do zapékací mísy a přidejte vodu, citrónovou šťávu, máslo a sůl,
 4. pečte cca 30 minut, dokud jablka nezměknou,
 5. přidejte skořici a vše rozmixujte na jemné pyré.

appelmos-1

Leave a comment

Your email address will not be published.


*