Domácí ostružinová marmeláda

ostruzinova-marmelada

Na vafle, lívance nebo do palačinek, domácí ovocná marmeláda jistě najde své využití. Příprava je velmi jednoduchá a můžete si vyrobit marmeládu z jakéhokoli ovoce máte rádi. ;) Já mám zatím vyzkoušenou z ostružin, které jsou na můj vkus dost kyselé, proto používám i trochu sladidla. U sladšího ovoce bych sladidlo určitě vynechala.

Pro zahuštění marmelády používám xanthanovou gumu, která je vyrobena z vnější vrstvy malé inaktivní bakterie zvané Xanthomonas campestris. Jedná se o univerzální zahušťovadlo do různých typů omáček. Její jedinečná schopnost udržet malé částečky potravin pohromadě se využívá především při nahrazování lepku v bezlepkovém pečivu. Při použití xanthanové gumy buďte opatrní, už hodně malé množství dokáže tekutinu řádně zahustit, takže to s ní nepřežeňte. ;) Při přípravě marmelády používám na 2 hrnky ovoce pouze 1/4 lžičky gumy a opravdu to bohatě stačí.

Co budeme potřebovat:

  • 2 hrnky ostružin (mohou být i mražené),
  • 1 lžíce kokosového cukru nebo medu,
  • 1 lžička citrónové šťávy,
  • 1/4 lžičky xanthanové gumy.

Postup:

  1. ovoce rozvaříme společně s cukrem / medem (cca 20 minut),
  2. přidáme citrónovou šťávu a xanthanovou gumu a vše promícháme, pokud nemáte v marmeládě rádi semínka, můžete rozmixovat, jinak stačí lehce našťouchat vidličkou, ovoce se samo rozpadá,
  3. ještě horkou marmeládu dáme do sklenic, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru,
  4. po vychladnutí skladujeme v lednici nebo na jiném chladném místě.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*