Co vám výživoví poradci neříkají?

Co vám výživový poradci neříkají

Zajímavá česká publikace shrnující zásady zdravého stravování a snahy o hubnutí. Autoři zde vedle informací o jednotlivých živinách a jejich důležitosti vysvětlují také nezbytnost dalších složek zdravého životního stylu, jako je fyzická aktivita a především kvalitní spánek. Na základě svých vlastních zkušeností (pravděpodobně výživových poradců) dále vysvětlují nejčastější problémy, chyby a mýty, se kterými se setkávají u svých klientů snažících se zhubnout, zformovat postavu a zdravě žít. Většina poskytovaných informací je podložena provedenými studiemi, na které autoři odkazují. Na konci knihy nalezne čtenář také pár zdravých receptů.

Kniha nijak nepojednává o paleo stravě a autoři tento způsob stravování neobhajují / nedoporučují, zmíněn je pouze v souvislosti s tím, že ve srovnání s nízkotučnou dietou by vyhrál. I přesto poskytuje v základu stejná doporučení jako paleo strava: vyhnout se cukrům, jíst více bílkovin, nebát se zdravých tuků, nezapomínat na mikroživiny atd. Nejvíce si mě autoři získali svým postojem k mléku, které podle nich nepřináší člověku žádný velký užitek. :-)

Celkově se mi kniha líbí, musím však říct, že ne se všemi názory autorů souhlasím. Například si nemyslím, že je nutné hned běžet do posilovny na stroje, když chce člověk začít se silovým tréninkem. Sama jsem do posilovny léta chodila a postavu jsem si zpevnila, až když jsem začala cvičit s vlastní vahou v klidu doma. Navíc v posilovně hrozí nebezpečí, že člověk neprocvičí tělo komplexně, většina strojů cílí pouze na určitou část těla, typicky muži často procvičují hlavně horní část těla a zapomínají na spodek, raději tedy volím komplexních cviky bez stroje, maximálně s činkami. S tím, že silový trénink je lepší než intenzivní kardio a nejlepší je kombinace obojího, ale jednoznačně souhlasím. Dále je z knížky vidět, že autoři vlastní obchod nebo spolupracují s obchodem na doplňky stravy. Kde mohou, tam nějaký konkrétní doporučí i s poznámkou, že si ho můžete koupit u nich v e-shopu. To je však jen poznámka, nijak tento postup nehodnotím. Co bych ale autorům určitě vytkla je styl, jakým je kniha psaná. Ačkoli se tváři jako odborná publikace, text je často psán spíše hovorovou češtinou, někdy se díky tomu dopouští i poměrně zásadních gramatických chyb. Styl psaní bohužel trochu sráží úroveň celé publikace. Osobně mě to trochu rušilo, ale musím říct, že i přes to jsem knihu přečetla jedním dechem. :-) Také rozložení textu je občas trochu matoucí, někdy jsem si nebyla jistá, kde končí jedna kapitola a začíná druhá.

Knihu Co vám výživoví poradci neříkají? rozhodně doporučuji k přečtení, nezabere vám to příliš času a určitě zde naleznete nové informace, které se k vám dříve nedostaly. Sama jsem toho načetla již spoustu a přesto jsem si z knihy odnesla něco nového.

Obsah publikace.

Podrobnosti:
název: Co vám výživoví poradci neříkají?
podtitul: (Protože to nevědí)
autoři: Pavel Walek a Josef Tóth
rok vydání: 2015
počet stran: 268
ISBN: 978-80-901714-0-4
URLhttp://www.fitstore.cz/ostatni-6/kniha-co-vam-vyzivovi-poradci-nerikaji-protoze-to-nevedi-/

Leave a comment

Your email address will not be published.


*