Co je paleo

Paleo strava bývá často mylně považována za dietu (možná chybným překladem z anglického „paleo diet“), ale ačkoli při přechodu na paleo velká část lidí začne ztrácet přebytečná kila, nejedná se primárně o dietu ale o způsob stravování. V případě že budete na paleo nahlížet jako na dietu, stejně jako u jakékoli jiné diety jste předem odsouzeni k neúspěchu. Pokud se však ztotožníte s podstatou této stravy a budete dodržovat její pravidla, udržíte si dlouhodobě zdravou váhu a vyhnete se většině civilizačních chorob způsobených špatnou životosprávou.

Jak již z názvu vyplývá, paleo strava si klade za cíl přiblížit nás jídelníček co nejvíce stravě našich předků lovců a sběračů. Právě tato strava je pro nás přirozená, díky ní jsme se vyvinuli do své současné podoby. V dnešní době samozřejmě není v našich silách jíst stejné potraviny jako naši předci před nástupem zemědělství. Převážná většina toho, co dnes jíme, je produktem zemědělství, ať už pěstování rostlin či chovu zvířat. Jen si to představte, že byste se měli doslova živit pouze tím, co příroda sama dala. Kromě toho, že byste celý den nedělali nic jiného než sháněli potravu, byl by váš jídelníček omezen na lesní plody, houby a divokou zvěř (jejíž lov je ve většině států bez zvláštního povolení zakázaný). Zároveň i když dnes máme velmi dobré představy o tom, čím konkrétně se naši předci živili, rozhodně nemá smysl řešit, zda si například můžete dopřát rajče, když se k nám dostalo teprve nedávno z Ameriky a naši předci ho určitě neznali.

Co je tedy na paleo stravě tak skvělého? Především to, že neobsahuje žádné průmyslové zpracovávané potraviny, pouze skutečné jídlo. Vždy tedy přesně víte, co jíte, a vyhnete se veškeré přidané soli a cukru, které jsou dnes obsaženy i tam, kde byste to skutečně nečekali, a dalším do potravin přidávaným látkám, jejichž název neumíte ani vyslovit a pro naše tělo jsou více hrozbou než přínosem. Paleo strava dále neobsahuje žádné potenciálně problémové potraviny obsahující nebezpečné alergeny, jako jsou například obiloviny či mléčné výrobky.

Co si dopřát

Zkrátka jakékoli opravdové potraviny, u kterých jste si na první pohled jisti složením a které pochází z přírody a mohly tak být s jistou pravděpodobností součástí i stravy našich předků.

 • maso a vejce
  Bílkoviny již od nepaměti tvořily základ naší stravy, jsou pro nás tedy velmi přirozené a měli bychom na nich stavět svůj jídelníček i dnes. V současné době se objevují různé stravovací směry, které doporučují jíst pouze rostlinnou stravu, argumentující tím, že naši nejstarší předci se živili právě rostlinnou stravou. To ale není pravda. I naši velmi vzdálení předci, které máme společného s dnešními primáty, byli všežravci. V některých dobách, kdy byl díky nepříznivému klima (např. v době ledové) nedostatek rostlinné potravy, byli naši předci čistě masožraví. Také naši nejbližší žijící příbuzní, šimpanzi, jsou všežravci, ačkoli je mnoho lidí považuje za mírumilovné býložravce, ve volné přírodě mohou být velmi nebezpečnými lovci.
 • zelenina
  Jedna z mála skupin potravin, kterou jako zdraví prospěšnou přijímají snad všichni strávníci a shodnou se na ní i výživoví poradci a dietologové. Ačkoli vždy platí, že všeho z mírou, u zeleniny se nemusíte bát, že byste to s ní přehnali. Pokud máte možnost, vždy je lepší volit místní a sezónní zeleninu.
 • ovoce
  Přirozeně sladké ovoce může příjemně zpestřit váš jídelníček. Stejně jako u zeleniny i zde platí, že jsou lepší místní a sezónní druhy.
 • ořechy a semínka
  Různé druhy ořechů a semínek obsahují velké množství zdravých a pro tělo prospěšných tuků, které by rozhodně neměli v našem jídelníčku chybět. Zde však rozhodně platí, že nic se nemá přehánět. Zvlášť pokud se snažíte shodit přebytečná kila, je lepší ořechy zapojit do jídelníčku v menším množství.

Čemu se vyhnout

Ve zkratce produktům, které vzešly s produkce zemědělství a průmyslu. Obě tato odvětví jsou v historii člověka novou záležitostí a náš trávicí systém se na ně ještě nestačil adaptovat.

hazard food

 • průmyslově zpracovávané potraviny
  Na průmyslově zpracovávaných potravinách není nic dobrého. Většina z nich neobsahuje žádné nebo jen velmi malé množství tělu prospěšných živin, jen spoustu soli, cukru a povzbuzovačů chuti. Všiměte si toho množství různých barev a chutí, které vůbec nepřipomínají něco, co by mohlo pocházet z přírody a být pro naše tělo přínosem.
 • obiloviny a luštěniny
  Do této skupiny potravin patří například pšenice, ječmen, oves, žito, proso, kukuřice, rýže, špalda, pohanka, fazole, hrách, čočka, sója a arašídy. Přestože obiloviny tvoří dnes podstatnou část naší stravy, stejně jako luštěniny jsou produktem zemědělství a v naší stravě se objevily teprve nedávno. Naše těla nejsou pro zpracování těchto potravin uzpůsobena a mohou nám tak díky v nich obsaženým látkám způsobit velké problémy, jako je cukrovka, srdeční onemocnění, záněty či alergie.
 • cukr
  Je jedno, v jaké podobě (bílý, hnědý nebo třtinový, med, sirup z agáve, javorový sirup či stévie), cukr je stále jen cukr a neobsahuje žádné živiny, jedná se jen o prázdné kalorie. I přesto se často v receptech na různé paleo dezerty setkáte s přírodními sladidly jako je med nebo sirup z agáve. Ačkoli je nejlepší se sladidlům úplně vyhnout, osobně jsem přesvědčená, že pokud zrovna nedržíte redukční dietu, jedna lžíce medu v těstě na dort vám neublíží.
 • mléčné výrobky
  Všimli jste si někdy toho, že jako jediní savci konzumujeme po odkojení mléko? Dále nelze nechat bez povšimnutí, že alergie na laktózu (mléčný cukr) je jednou z nejčastějších potravinových alergií, existují dokonce celé národy, které nemají v těle potřebné enzymy pro štěpení laktózy. Už to je jasným důkazem, že na mléce není nic přirozeného a opravdu neexistuje jediný rozumný důvod, proč zařazovat do jídelníčku mléko a mléčné výrobky. I když existuje verze palea, tzv. primal, která podporuje možnost zařadit občas do jídelníčku také mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, nejlépe uděláte, pokud se mléčným výrobkům vyhnete úplně.
 • alkohol
  Nedovedu si představit obhajitelný argument, že alkohol prospívá našemu zdraví. Ačkoli to všichni víme, určitě neuškodí si to připomenout. Často se setkávám s argumentem, že naši předci určitě jedli zkvašené ovoce, tak proč si nedat nějaký ten ovocný alkohol. No, naši předci možná občas narazili na ovoce s obsahem alkoholu, moc bych se ale divila, kdyby jim dělalo nějak zvlášť dobře. Mohlo to vypadat asi takto. :-)

Leave a comment

Your email address will not be published.


*