Avokádo

avokádo

Avokádo je ovoce s velmi vysokým obsahem zdravých tuků, díky čemuž patří mezi jedny z nejdůležitějších superpotravin. Kolem 25% hmotnosti avokáda tvoří tuk a více než polovina z něj je mononenasycená. Půlka avokáda obsahuje stejné množství draslíku jako banán, ale minimum sodíku. Přidejte avokádo (1/2 až celé) k vaší běžné snídani a budete nasyceni na celé dopoledne.

Při prvním ochutnání Vám avokádo pravděpodobně nebude příliš chutnat. Je to s ním jako s olivami, musíte se k němu projíst. Věřte mi, stojí to za to. Mě přišlo avokádu zpočátku vysloveně odporné, stačilo ale pár kousků a dnes si na něm velice pochutnám. Nejraději ho mám jen tak nebo osolené a pokapané citrónovou šťávou. Důležité je dát si pozor, abyste jedli zralá avokáda.

Zralé avokádo poznáte podle barvy kolem stopky po jejím odtrhnutí:
– nezralé avokádo zde má světle zelenou barvu a je na omak tvrdé,
– zralé avokádo má kolem stopky žlutou barvu a lze ho prsty lehce zmáčknout,
– u přezrálého avokáda je barva hnědá a je místy nebo celé velmi měkké, občas se objevují i černé fleky.

Léčivé účinky

Avokádo díky vysokému obsahu zdravých tuků snižuje cholesterol. Dále obsahuje množství antioxidantů chránící nás od poškození volnými radikály, které urychlují stárnutí, a mohou také snižovat riziko rozvoje rakoviny, srdečních onemocnění a neurodegenerativních nemocí.

Použití v kuchyni

Díky své krémové konzistenci se avokádo výborné hodí k přípravě různých krémů, pomazánek či dipů. Jedním z nejznámějších pokrmů z avokáda je guacamole. Milovníkům sladkých chutí doporučuji vyzkoušet jednoduchý a rychlý avokádový pudink.

Nákup a skladování

V českých obchodech se běžně setkáte se dvěma druhy avokáda: zeleným Fuerte s hladkou slupkou a tmavým Hass s drsnou slupkou. Avokáda koupíte obvykle tvrdá a nezralá, při nákupu si dejte pozor, aby nebylo avokádo již přezrálé, plesnivé nebo potlučené.

Průměrná cena avokáda se v ČR pohybuje kolem 25 Kč, v létě můžete především ve Vietnamských zeleninách koupit zralá avokáda do 10 Kč.

Avokáda skladujte při pokojové teplotě, po dozrání co nejdříve spotřebujte. Pokud použijete pouze půlku avokáda, potřete druhou citrónovou šťávou nebo olivovým olejem, zabalte do potravinářské fólie a dejte do lednice. Takto Vám avokádo vydrží až tři dni.

 

Zdroje

Leave a comment

Your email address will not be published.


*