10 tipů na hubnutí

Při mém celoživotním boji s nadváhou jsem již vyzkoušela různé způsoby, jak se zbavit přebytečných kil. Vedle obecných doporučení ke stravě přináším pár tipů, jak na úspěšné hubnutí, vycházejících z mých osobních zkušeností.
Předesílám, že nejsem lékař ani výživový poradce, jen obyčejný člověk bojující s váhou.

1. zapomeňte na diety
Během svých pokusů o hubnutí jsem si postupně vypěstovala asociaci hubnutí = dieta = omezování = utrpení. Jsem přesvědčená, že tuto asociaci má většina lidí, která prošla několika pokusy o hubnutí a zároveň jsem si jistá, že právě tato asociace odsuzuje naše snahy k neúspěchu. Jakmile máte pocit, že jste omezování, cítíte se nepříjemně a časem to jednoduše vzdáte.
Místo více či méně nesmyslných diet raději přehodnoťte své stravovací návyky a konečně začněte jíst zdravě. Inspirací vám může být paleo strava, které je věnován tento blog.

2. jezte to, co vám chutná
Jestli vám nechutná brokolice, tak ji prostě nejezte. Pokud se budete snažit zhubnout tím, že budete jíst „dietní jídla“, ze kterých se vám dělá špatně jen se na ně podíváte, nevydržíte to. Naučte se vařit tak, aby vám vaše jídlo doopravdy chutnalo a těšili jste se na něj. Nebojte se při vaření experimentovat a zkoušet stále něco nového.
Můžete se inspirovat recepty zde na blogu.

3. jezte, když máte hlad
Velká část „odborníků“ na výživu tvrdí, že bychom měli jíst 5 – 6 krát denně. Prát do sebe jídlo pod tlakem jen proto, že někdo tvrdí, že bychom měli, je ale opravdu nesmysl. Nejsme divoká zvířata, abychom jedli do zásoby, nemusíme se bát nedostatku potravy. Osobně jím obvykle 2 – 3 krát denně a hlady netrpím. Sama jsem si vyzkoušela, že pokud se najíte správně (vyváženě a dosyta), bez problému vydržíte 6 a více hodin nejíst. Vše je o skladbě vašeho jídla.
Také nemusíte sníst vše, co máte na talíři nebo po ruce. Naučte se jíst do syta ale nepřecpávat se. To, že vám zbývá jedna kotleta, neznamená, že ji do sebe musíte pod tlakem nasoukat. Nechte si ji na zítra a přidělejte k ní třeba vejce, abyste neměli hlad. ;)

4. nastartujte se po ránu
Často slýcháte, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. I zde ale platí, že nemá cenu se ládovat, pokud nemáte hlad nebo chuť po ránu něco sníst. Důležité je ale své tělo nastartovat, aby začalo pracovat a spalovat. Vypijte po ránu alespoň sklenici vody a dejte si například kousek ovoce. Také pomůže, pokud přidáte trochu pohybu. Nemusíte hned absolvovat půlhodinový trénink. Já například každé ráno provedu tři pozdravy slunci (sestava z jógy) a hned cítím, jak tělo začíná pracovat.

5. všeho s mírou
To, že je něco zdravé, neznamená, že toho můžete sníst neomezené množství. I vypití příliš mnoho pitné vody vás může zabít.

6. nepodvádějte
Nikdy a nikoho, tím méně sami sebe. Nedávno jsem slyšela krásné přirovnání, že hubnutí je jako manželství – pokud podvádíte, nemůže to fungovat. Ona to babička přežije, když si nedáte její cukroví, ale vaše tělo vám jeho konzumaci neodpustí.

7. pijte hodně pité vody
Vím, že tato rada je trochu klišé, obsahují ji snad všechny výživové plány, možná ale právě z toho důvody si ji neodpustím ani já. Sama vím, jak často zapomínáme na dodržování pitného režimu. Na mě funguje půllitrová láhev nebo sklenice – jednu vypiju ráno, v práci si natočím další a vím, že ji musím do oběda vypít, odpoledne dám v práci ještě jednu a během večera doma další, tím mám zajištěny minimálně 2 litry vody denně, které jsou při mé postavě dostačující.

8. nebojte se zeleniny
Není třeba vyzdvihovat přednosti zeleniny, všichni je dobře známe. I přesto se do ní spoustě lidem příliš nechce, sama jsem nikdy neměla zeleninu ráda a považovala jsem ji za nutné zlo spojené se snahou o zhubnutí. Dnes si na zelenině pochutnávám a to především proto, že jsem se ji naučila upravovat podle vlastní chuti. Podívejte se na některé mé úpravy zeleniny.

9. zbavte se závislostí
Ať už máte závislost na cigaretách, alkoholu nebo čokoládě, osvoboďte se od ní, jinak vás bude navždy brzdit. Sama jsem měla velkou vášeň pro čokoládu a nebyl téměř den, kdy bych si ji v nějaké podobě nedopřála. Rozhodla jsem se ale přestat. Nejprve to bylo těžké, neustále jsem na ni myslela, dělala jsem si tehdy čárku za každý den bez čokolády. Když bylo čárek asi 20, už jsem je nemusela dělat, na čokoládu jsem nemyslela a nechyběla mi. Dnes si dopřeji čokoládu tak jednou do měsíce a to většinou doma dělanou obvykle v podobě polevy. Výjimečně kupuji kvalitní raw čokoládu.

10. připojte pohyb
Říká se, že za úspěšným hubnutím stojí z 80% strava. Plně s tím souhlasím, znám spoustu lidí, kteří usilovně cvičí, ale na jejich váhu to nemá vliv. Také se mi moc líbí úsloví „ledničku nepřecvičíš“.
Bez pohybu to ale také nelze, zbylých 20% úspěchu není málo. I zde, stejně jako u stravy, platí, že ne každé cvičení vám pomůže, některým si můžete spíše ublížit. Zároveň je opět třeba najít si svou vlastní cestu, která vám bude vyhovovat a bavit vás. Snažte se však vždy zapojit nějaké silové cvičení, čím více svalů máte, tím více vaše tělo spaluje.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*